Preskočiť na obsah

Fašengy v Macijofcoch 2023

Zverejnené 24.2.2023.

Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek a občas i voľnejšie mravy. Aj takto by sa dali charakterizovať Fašiangy v Matejovciach, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tradícií v obci. Po dlhšej pauze túto uvoľnenú zábavu oživil pán Ladislav Franko v roku 2006 a následne po ňom, no v spolupráci s ním od roku 2021 prevzali pod svoju záštitu folklórny súbor Brežinky a hudobná skupina Tenor .

A čo to vlastne tie Fašiangy sú?

Fašiangy sú starobylým obdobím, ktoré v ľudovom kalendári symbolizujú prechodové obdobie medzi zimou a jarou. Spájajú sa v nich starobylé archaické slovanské agrárne kulty so stredovekou karnevalovou mestskou tradíciou, ktorá si v ľudovom prostredí našla svoje miesto, ako symbol ľudového veselia, zábavy, hodovania, pitia a predovšetkým patrí fašiangovým obchôdzkam v maskách. Fašiangové obdobie začína od Troch kráľov a končí pred Popolcovou stredou, ktorou začína obdobie štyridsaťdňového Veľkého pôstu bez zábav, tancovačiek a svadieb.

Fašiangové obdobie vrcholí tradičným fašiangovým sprievodom zvieracích masiek i masiek parodujúcich ľudí na rôznych stupňoch spoločenského rebríčka, štedrou hostinou a symbolickým pochovávaním basy. Maškary so sebou nosili ražeň alebo palicu, na ktorú im v navštívených domoch, ako odmenu napichovali klobásy, slaninu a iné pochutiny.

Je to akýsi „svet naopak“, kedy si maškary v sprievodoch dovoľujú rôzne kúsky vyvolávajúce všeobecnú zábavu a humor aj tam, kde by to ináč nebolo tolerované. Bolo dokonca dovolené porušovať zaužívané spoločenské pravidlá. Nakoniec o charaktere týchto vrcholiacich dní fašiangov spojených s uvoľnenou zábavou, vypovedá aj to, že im ľudia príznačne hovorili napríklad „šaľene“ dni či „ostatky“.“

Fašengy v Macijofcoch

Fašengy sa v Matejovciach slávili 11. februára 2023 a pripravovala ich obec v spolupráci s FS Brežinky, Hudobnou skupinou Tenor a tím pána Ladislava Franka, ktorí pripravili pre domácich i cezpoľných luxusné zabíjačkové špecialitky. Gazdinky z obce a OZ Únia žien sa postarali o tie najvoňavejšie a najchutnejšie „pankušky“ na svete a vzniklo jedno úžasné podujatie ktoré doteraz obdivujú a ospevujú nielen Matejovčania, ale celý kraj, keďže vôňa zabíjačkových špecialít a fašiangový sprievod zaujal všetkých turistov a okoloidúcich.

Kým fašiangový sprievod prechádzal obcou, v kultúrnom dome prebiehala ochutnávka zabíjačkových špecialít a podávalo sa pivečko, káva a čaj na účet Hostinca Kobra. O 15:00 hod. sa uskutočnilo v kultúrnom dome kultúrne podujatie s názvom Fašengy v Macijofcoch, v ktorom si naše Brežinky zaspomínali na uplynulý rok a prizvali hostí z Divadla na Forštách, FS Jamničan i seniorskú country tanečnú skupinu OZ Montana.

Kultúrny dom bol zaplnený do posledného miesta a kultúrny zážitok bol fenomenálny 🙂 za čo všetkým ešte raz veľmi pekne ďakujeme.

Záver Fašiangového dňa patril tradične zábave a pochovávaniu basy. Do tanca hrala hudobná skupina Tenor.

Už teraz sa všetci tešíme na ďalší ročník.